Írások

Írások

cikkek, újdonságok

Az ókori Rómából a virágtőzsdére

2020-06-29

A levendula sok árnyalata

Bár a tihanyi levendulaszüret múlt héten véget ért, két-három hétig még szezonja van az élénkszínű növénynek, így a mélyére ásunk eredetének.

Kép — Írások: Az ókori Rómából a virágtőzsdére — A levendula sok árnyalata

Története felér egy illatos kalandregénnyel, amelynek első fejezete az ókori Rómában kezdődhetett. A mediterrán eredetű növényt már akkoriban is előszeretettel használták mosáshoz és fürdéshez. Neve is erre utal, ugyanis a latin lavare, azaz „mosni” szóból ered. Gyógynövényként már a 13. században is használták antibakteriális, nyugtató és gyulladáscsökkentő hatása miatt, aztán a parfümipar is felfigyelt jellegzetes illatára, a gasztronómiáról nem is beszélve.

Európába a rómaiak hozták be, itthoni meghonosodása viszont Bittera Gyula nevéhez köthető. A nagytudású kémikus meglátta a növényben rejlő lehetőséget, ezért nagy területeket ültetett be levendulával a pompás mikroklímával bíró Tihanyi-félszigeten, majd később illóolajgyárat is nyitott. Hajdanán még a tőzsdén is jegyezték, akkora értéke volt.

Kiemelt szerepe a gyógyászatban

A levendulát főleg illóolaj formájában hasznosítják, de szárítva is sokrétűen alkalmazható. A növényből kinyert olaj fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és aromaterápiás hatással bír, így gyógykezelések, fürdők, masszázsok, de akár egy megfázás során is segítségünkre lehet.

Kép — Írások: Az ókori Rómából a virágtőzsdére — A levendula sok árnyalata

Napfény és téli álom – így gondozd a levendulát!

Megfelelő gondozás mellett a levendula akár több évtizedig kertünk vagy lakásunk dísze lehet. Kertbe koratavasszal érdemes elültetni, hogy a növénynek legyen ideje gyökeret ereszteni. Nem igényel tápanyagdús földet és elég lehet neki a természetes csapadék. Virágzás idején a fás szár fölött vágjuk le, de ha nem hasznosítjuk a virágokat, akkor az elnyílás után metsszük meg a növényt, majd kora ősszel is, a téli időszak beállta előtt.

Kép — Írások: Az ókori Rómából a virágtőzsdére — A levendula sok árnyalata

A tévhittel ellentétben lakásban is nevelhetünk levendulát, csak érdemesebb a kisebb növésű, francia levendulát választanunk. Fényigénye miatt egy déli fekvésű ablaknak örül leginkább, de a lényeg, hogy minél több nap érje. Ne öntözzük túl, télen pedig helyezzük a lakás hűvösebb pontjára.

Ne csak nézzük, együnk is belőle!

Lehet, hogy ez sokak számára nem újdonság, de a levendula ehető és igen extravagáns hozzávaló a konyhában. Franciaország déli részén régóta használják ételekben, de itthon is egyre népszerűbb. Szörpnek és teának is kiváló, de virágos, édeskés és elegáns ízvilága miatt remek kisérője lehet salátáknak, leveseknek, húsoknak, sajtoknak és különféle desszerteknek is. Fontos, hogy étkezési célra csak vegyszermentes levendulát használjunk!

Otthonunk vagy akár fejünk dísze is lehet

A levendula láttán rögtön dekorálni támad kedve az embernek. Ha az egyszerűség hívei vagyunk, készíthetünk egy letisztultabb levendulakoszorút vagy egy szerény csokrot otthonunk dekorálására, más növényekkel összefűzve pedig színpompásabb hatást érhetünk el. Kiszárítva a kamrában vagy a gardróbban is fellógathatunk egy kis csokrot a molyok (és a kellemetlen szagok) távoltartására.
A lila szín szerelmesei akár az esküvői dekorációba is beilleszthetik a levendulát. Lelki szemeink előtt azt is látjuk, ahogy az ara levendulakoszorú alatt mondja ki a boldogító igent.

Kép — Írások: Az ókori Rómából a virágtőzsdére — A levendula sok árnyalata

Ha megihlettünk és szükséged van egy kis segítségre, keress minket bátran. Alig várjuk, hogy megvalósítsuk levendulás álmaidat!

További írások vagy Rendelés

Hasznosak találtad a cikket? Írd meg nekünk hozzászólásként!